Október elején több fős csapat érkezett egy hétre Jász-Nagykun-Szolnok megyéből a nyíregyházi SM rehabilitációs centrumba (fotónkon a dolgozók és a látogatók). Minden nap igénybe vették a rehabilitációs szolgáltatásokat, emellett kirándultak a környéken és a közösségi összetartás erősítését is szolgálta az együttlét. Észak-Magyarországról, Hajdú-Bihar és Békés megyéből, Bács-Kiskunból, Budapestről is vannak visszatérő betegek. A szolnokiak előtt néhány nappal egy pécsi SM beteg töltött két hetet Nyíregyházán, tapasztalatai nyomán azt tervezi, hogy másokkal tér majd vissza. A ház ideális „kiscsoportos SM táborok” számára: csendes helyen fekszik, teljesen akadálymentesített, van közösségi helyisége, nagy udvarán tűzrakó hely, saját parkoló. Hat munkatárs pedig – a 760 négyzetméteres épület üzemeltetése és a környezet rendben tartása mellett – gondoskodik a rehabilitációs foglalkozásokról, legyen az gyógymasszázs, gyógytorna vagy eszközös kezelés.

Kék Ignácné
– Mágnesterápiás Bemer készülék, derékmozgató chi gép, izomstimuláló TENS készülék, fényterápiás Bioptron készülék, fájdalom- csillapító orvosi lágylézer, masszázsfotel és talpmasszírozó áll rendelkezésre – sorolja a 2003 óta az alapítványnál dolgozó Kék Ignácné a lehetőségeket. Hozzáteszi: bíznak abban, hogy a jövőben bővülhet az eszközpark, hogy újabb lehetőségeket is kipróbálhassanak a Nyíregyházára érkezők. Az eszközvásárlás ugyanakkor nagyon költséges, és ritka az olyan pályázat, ahol erre forrást lehet nyerni.
Régóta van lehetőség arra, hogy a Magyar Sclerosis Multiplexes Betegekért Alapítvány fenntartásában működő intézménybe az ország távoli részeiből is több napos rehabilitációra érkezzenek betegek. A centrum hivatalosan nem egészségügyi intézmény, hanem szociális nappali ellátóhely. (Évekkel korábban volt törekvés arra, hogy egészségügyi intézményként fogadják be finanszírozásba, de ebben végül nem jártak sikerrel.) Napközbeni tartózkodásra és kezelésekre Nyíregyházáról és a térségből járnak be elsősorban neurológiai érintettségű betegek, akik így közösségben vannak, ez pedig gyakran a családoknak is nagy segítség. A centrum működését a Magyar Államkincstár finanszírozza, így nemcsak SM betegeket, hanem az SM-hez hasonló problémákat kiváltó betegségekkel élőket is fogadnak. Az SM betegek rehabilitációs kezeléseit és ingyenes szálláslehetőségét pedig az országos alapítvány kiegészítő támogatással teszi lehetővé, ez csak a sclerosis multiplexes betegeknek szól. Étkezést nem biztosítanak, az ételrendelésben tudnak a helyi munkatársak segíteni. Igény szerint azt is megoldják, ha speciális étkezési igények merülnek fel.
Amikor vidéki SM betegek nem veszik igénybe a bentlakásos részt, az épület fenntartását segíti, hogy Borbányai Rehabilitációs Ház néven bárki foglalhat szállást: sok hazai és külföldi látogató is él ezzel a lehetőséggel. A közelmúltban turisztikai fejlesztési beruházás keretében tették vonzóbbá a helyet a szállásfoglaló oldalak látogatói körében.
A szálláshelyek minőségi megújulására szobánként 1 millió forint támogatást lehetett elnyerni a Kisfaludy Turisztikai Fejlesztési Program keretében, ami mellé önerőt sem kellett biztosítani. Az MSMBA sikerrel pályázott, így fejleszthették mind a hét szobát és a kiszolgáló helyiségeket. Új eszközöket vásárolhattak és a ház körül is beruházásokat hajtottak végre. A tisztasági festésen túl új zuhanypaneleket szereltek be, a közös használatú vizesblokkokban szenzoros kézmosókat szereltek fel, és szenzoros kukákat helyeztek el. Minden szobába került televízió, hűtő és légtisztító berendezés is. Új autóbeállót alakítottak ki, ami rossz idő esetén akár fedett külső közösségi térként is szolgálhat, továbbá hangulatosabbá tették az udvar más részeit is. A korábban kialakított bográcsozási, szalonnasütési lehetőség mellett, telepítettek kerti padot, egy kis fahidat és egy fedett filagóriát is, amely tavasztól késő őszig időjárástól függetlenül használható.

Marján-Bura Bettina
– Elkészítettünk egy új füzetet, amiben bemutatjuk az intézményt. Ezt eljuttatjuk a térségbeli orvosokhoz, rendelőkbe, elvisszük az országos betegtalálkozókra is. Szeretnénk, hogy ne csak elméletben ismerjék az SM betegek a nyíregyházi lehetőségeket, hanem jöjjenek is el hozzánk. Az országos SM alapítvány ezt a házat az SM közösség számára hozta létre és tartja fenn. Korosztályi megkötés nincs. Mivel állandó ápoló szakszemélyzet nem áll rendelkezésre, olyan betegeket tudunk fogadni, akik önellátásra, helyváltoztatásra képesek és nem szorulnak folyamatos ápolásra, orvosi ellátásra. A gyógytorna, gyógymasszázs, eszközös kezelések mellett hasznosak lehetnek a készségfejlesztő foglalkozások is, amikor kinek-kinek az aktuális állapota, képességei figyelembevételével állítunk össze feladatokat. Néhány nap alatt természetesen nem tudunk csodát tenni, hiszen itt orvosi rehabilitáció nem történik, viszont a fizikai törődés lelki feltöltődést is ad. Továbbá ösztönözzük, hogy az itt elsajátított gyakorlatokat odahaza is folytassák. A visszajáró SM betegek be tudnak számolni a tapasztalataikról és a szálláshely részlegünk is rendre jó értékeléseket kap – tájékoztat Marján-Bura Bettina.
Marján-Bura Bettina 2014-ben végzett a Semmelweis Egyetem gyógytornász-fizioterapeuta szakán, majd rögtön a nyíregyházi SM centrumban kezdett gyógytor- nászként dolgozni. „Nyíregyházi vagyok, alig vártam, hogy végezzek Budapesten és visszaköltözhessek a szülővárosomba. Még az államvizsga előtt beadtam a jelentkezésem egy akkor meglátott álláshirdetésre. Kékné Ilike akkor azt mondta: szeretettel vár, ha végeztem. Esélyt kaptam arra, hogy az egyetemen megszerzett friss elméleti és gyakorlati tudásomat itt rögtön a betegek számára kamatoztathassam.” Gyermekei – most 4 és fél éves kislánya és 2 éves kisfia – születése megszakította a jelenlétét, de kitartott a rehabilitációs ház mellett, amelyért immár intézményvezetőként is felel. A folyamatosság ugyanakkor biztosított, hiszen a szakmai csapat változatlan összetételű.
A rehabilitációs ház a székhelye – és Kék Ignácné az elnöke – a Szabolcs-Szatmár-Beteg megyei SM egyesületnek is. Ez lehetőséget teremt arra, hogy civil együttműködések keretében is bővítsék a térségbeli kapcsolathálót. Örömmel fogadnák, ha több fiatalban megérne a gondolat, hogy a kórházi vizsgálatokon túli találkozások, közös programok is megvalósuljanak, s ezzel kapcsolódnának az egyesülethez.
Bárki foglalhat szállást Nyíregyházán, a Lajtos utca 33. szám alatt található házban. A szálláshelynek vannak korlátai: Nyíregyháza külsőbb városrészében található és nem érdemes szállodai elvárásokat támasztani vele szemben, viszont a Booking 8,7-es, a Google 9,5-es, a Szállás.hu 9,5-es értékelése azt jelzi, hogy többségében mindennel elégedetten távoznak a szállásfoglalók. Az SM betegek legalább 5 napos tartózkodás esetén mind a szálláshelyet, mind az igényelt kezeléseket ingyen vehetik igénybe, a velük érkező hozzátartozóknak pedig kedvezményt nyújtanak. A szükséges igazolásokról, további részletekről munkaidőben a (0642) 596-683 telefonszámon lehet érdeklődni.
A cikk a Multiplex Magazin 2024/2. lapszámában jelent meg. A hirdetéseket nem tartalmazó, ingyenes betegtájékoztató és életmód magazin nyomtatásban eljut az ország minden SM centrumként működő neurológiai osztályára, valamint a betegszervezetekhez. A lapot kiadóként a Békés Megyei Sclerosis Multiplexes Emberek Közhasznú Szervezete (Bekesmegyeiscleroris.hu) jegyzi. A lapszámok IDE KATTINTVA teljes terjedelmükben PDF formátumban letölthetők az internetről is.